Lumme Energia Asiakaspalvelu

OmaLumme – Helppo itsepalvelu 24/7
Tee muutoksia sähkösopimukseesi, ilmoita muutostasi, tarkastele laskujasi, siirrä eräpäivää tai päivitä yhteystietojasi – nämä kaikki näppärästi OmaLumme-palvelussa. 
 
OmaLumme-palveluun
Helppo itsepalvelu 24/7

OmaLumme-palvelussa voit seurata sähkönkulutustasi, tarkastella laskujasi, siirtää sähkölaskusi eräpäivää, tehdä uuden tai päivittää nykyistä sähkösopimustasi, ilmoittaa meille kun muutat ja päivittää yhteystietosi.

Nopeimmin tavoitat meidät chatissa

Chatbottimme auttaa sinua kysymyksissäsi 24/7  ja siirtää sinut tarpeen mukaan palveluneuvojan kanssa tietosuojattuun keskusteluun. 

Lumme Energian palveluneuvojamme tavoitat chat-palvelun kautta arkisin klo 8.00–20.00 ja viikonloppuisin klo 10.00–18.00. 

Laskut ja maksuneuvonta

OmaLumme-palvelussa hoidat laskuasiasi nopeasti ja ilman jonottamista juuri silloin kun sinulle sopii:

  • Katso avoimet ja maksetut laskusi
  • Vaihda laskun eräpäivää
  • Päivitä yhteystietosi

Lisää laskutukseen liittyvistä asioista voit lukea sivullamme Tietoa laskutuksesta.

Laskun maksamiseen ja myöhästyneisiin maksuihin liittyvissä asioissa sinua palvelee kumppanimme Ropo: 

ropo.fi/hallitse-maksujasi/
myropo.fi
energia@ropo.com

Puhelimitse: 09 2315 0462, arkisin klo 8-20

Usein kysytyt kysymykset laskutuksesta: ropo.fi/hallitse-maksujasi/ukk/

Sähkösopimukset

Uutena asiakkaana voit tehdä sopimuksen myös nettisivuiltamme. Löydät sähkösopimukset täältä.

Tutustu Lumme Energian sähkösopimuksiin

Jos olet jo Lumme Energian asiakas, voit hoitaa monta sähkösopimusasiaa myös Oma Lumme -palvelussa: tee uusi sopimus, päivitä nykyinen sopimuksesi, hyväksy jatkotarjous tai ilmoita meille kun olet muuttamassa.

Aurinkosähkön ja sähköisen liikenteen asiakaspalvelu

Kun sinulla on kysyttävää aurinkopaneeleista tai sähköauton latausratkaisuista, asiakaspalvelumme neuvoo numerossa 029 1800 057 (pvm/mpm) arkisin klo 8-18.

Tarjouksen aurinkosähköjärjestelmästä lasket helposti Oman energian kaupassa.

Jätä viesti asiakaspalveluun 

Voit jättää viestin tai yhteydenottopyynnön asiakaspalveluumme myös verkkosivujemme lomakkeella. 

Muut yhteydenottotavat

Lumme Energian asiakaspalvelun tavoitat puhelimitse numerosta 029 1800 056 (pvm/mpm), 24/7.

Tietoja puheluista

Pvm/mpm tarkoittaa puhelun hintaa:
pvm = paikallisverkkomaksu
mpm = matkapuhelinmaksu 

Palvelutapahtuman varmistamiseksi ja asiakaspalvelumme laadun kehittämiseksi tallennamme osan puhelinpalvelun puheluista. 

Jos haluat lähettää meille sähköpostia, löydät yhteystiedot täältä:

Kun yrityksesi energiankulutus on alle 500 000 kWh vuodessa

Alle 500 000 kWh vuodessa sähköä kuluttavia yrityksiä palvelemme Lumme Energian asiakaspalvelussa p. 029 1800 056 (pvm/mpm), 24/7 ja OmaLumme-asiointipalvelussa tai voit jättää viestin tai yhteydenottopyynnön.

Kun yrityksesi sähkönkulutus on yli 500 000 kWh vuodessa

Yrityspalvelumme on apunasi arkisin klo 8-18.
Tavoitat meidät puhelimitse 010 207 4830
(arkisin klo 8-18) tai sähköpostitse
yritysmyynti@lumme-energia.fi

Puhelut 010-alkuisiin numeroihin 8,35 snt/puhelu + 16,69 snt/min, sis alv.

Laskut ja maksuneuvonta

OmaLumme-palvelussa hoidat laskuasiasi nopeasti ja ilman jonottamista juuri silloin kun sinulle sopii:

  • Katso avoimet ja maksetut laskusi
  • Vaihda laskun eräpäivää
  • Päivitä yhteystietosi

    OmaLumme-palveluun

Laskun maksamiseen ja myöhästyneisiin maksuihin liittyvissä asioissa sinua palvelee kumppanimme Ropo: 

ropo.fi/hallitse-maksujasi/
myropo.fi
energia@ropo.com

Puhelimitse: 09 2315 0462, arkisin klo 8–20

Usein kysytyt kysymykset laskutuksesta: ropo.fi/hallitse-maksujasi/ukk/

Mikä Lumme-tiimi on?

Lumme-tiimi on Lumme Energian asiakasetuohjelma, jossa yritykset voivat maksuttomasti tarjota asiakasetuhintaisia tuotteita ja palveluja Lumme Energian asiakkaiden iloksi sekä hyödyksi.

Nämä tarjotut edut voivat olla alennuksia tai jopa veloituksettomia asiakkaillemme, ne voivat olla hyödynnettävissä rajoittamattomasti tai rajoitetusti. Etukohtaisilta esittelysivuilta löytyvät tarkemmat tiedot voimassa olevista eduista.

Mistä saan tietoa Lumme-tiimin eduista?

Asiakasetuohjelmaa, Lumme-tiimiä, kannattaa seurata säännöllisesti, koska kaikki ajankohtaiset edut löytyvät sieltä. Kerromme myös uusista Lumme-tiimin eduista asiakaslehdessämme Lumpeenlehdessä, sähköpostilla lähettävässä uutiskirjeessä ja somessa. Näin myös etuja tarjoavat yritykset  pääsevät laajempaan näkyvyyteen tuotteillaan ja palveluillaan.

Haluatko yrityksesi mukaan Lumme-tiimiin?

Haluatko tietää lisää yrityksesi hyödyistä Lumme-tiimissä? Lue täältä lisää!

Kun haluat yrityksesi mukaan Lumme-tiimiin tarjoamallasi edulla, ota yhteyttä!
Juha Parviainen
juha.parviainen@lumme-energia.fi

Toimitilamme

Palvelemme yritysasiakkaita, joiden sähkönkulutus on yli 500 000 kWh/vuosi, erikseen sovittuna ajankohtana myös Helsingissä, Jyväskylässä, Kajaanissa, Mikkelissä ja Tampereella.

Varaa aika tapaamiselle ottamalla yhteyttä palvelulinjaamme p. 010 207 4830 (ma-pe klo 8-18) tai sähköpostitse: yritysmyynti@lumme-energia.fi

Jyväskylä

Laukaantie 4
40320 Jyväskylä

 

Helsinki

Tallberginkatu 2
00180 Helsinki

Kajaani

Viestitie 2
87700 Kajaani

Mikkeli

Prikaatinkatu 3 A
50100 Mikkeli

Tampere

Autokeskuksentie 16
33960 Pirkkala

Laskutustietomme

Pyydämme ensisijaisesti lähettämään laskut sähköisesti.

Operaattorimme välittäjän tunnus on BAWCFI22 (Basware). Koko osoite sarjanumeroineen (Y-tunnus) pitää olla laskulla. Jos osoitteessa ei ole sarjanumeroa, laskua ei käsitellä, vaan se palautetaan postitse lähettäjälle.

Lisätietoja verkkolaskun lähettämisestä saat tarvittaessa sähköpostiosoitteesta tuki@azets.com.

Lumme Energia (Y-tunnus 2839885-8) ja Loiste Sähkönmyynti (Y-tunnus 2038931-6) ovat sulautuneet. Toimimme nimellä Lumme Energia ja Y-tunnuksemme on 2038931-6.

Lumme Energia Oy:n y-tunnus ja sähköisen laskutuksen tiedot  
Y-tunnus: 2038931-6
Verkkolaskuosoite: 003720389316
Paperilaskut: 2038931-6, PL 8, 80020 Kollektor Scan
Sähköpostilaskut: invoices-2038931-6@kollektorinvoice.com
Maksuehto: 30 päivää

Yhteystiedot kumppaneille ja palveluntarjoajille

Kuluttaja-asiakkaat, digikehitys ja -markkinointi

Joanna Ahlberg 2

Joanna Ahlberg

Sähköisten palveluiden asiantuntija

joanna.ahlberg@lumme-energia.fi

Silhouette_1

Minna Heinikainen

Järjestelmäasiantuntija

minna.heinikainen@lumme-energia.fi

Juho Heiskanen 2

Juho Heiskanen

Growth Marketer

juho.heiskanen@lumme-energia.fi

Hanna Lehtinen

Hanna Lehtinen

Järjestelmäasiantuntija

hanna.lehtinen@lumme-energia.fi

Aki Martikainen 1

Aki Martikainen

Kehityspäällikkö, digitaaliset palvelut

aki.martikainen@lumme-energia.fi

Nina Moisanen

Nina Moisanen

Järjestelmäasiantuntija

nina.moisanen@lumme-energia.fi

Riina Törne 5

Riina Törne

Järjestelmäasiantuntija

riina.torne@lumme-energia.fi

Yritysmyynti

Janne Laine 2

Janne Laine

Liiketoimintajohtaja, yritysmyynti

040 838 0679

janne.laine@lumme-energia.fi

Juha Parviainen

Juha Parviainen

Avainasiakas- ja kehityspäällikkö

050 322 6033

juha.parviainen@lumme-energia.fi

Silhouette_1

Anni Sundberg

Yritysmyynnin asiantuntija

anni.sundberg@lumme-energia.fi

Sähkön hankinta

Mauri Kuivalainen 1

Mauri Kuivalainen

Salkunhoitaja

mauri.kuivalainen@lumme-energia.fi

Aurinkosähköjärjestelmät ja sähköisen liikenteen palvelut

Mikko Luhtaniemi

Mikko Luhtaniemi

Liiketoimintajohtaja Energiapalvelut

mikko.luhtaniemi@lumme-energia.fi

Juho Lahikainen 2

Juho Lahikainen

Liiketoimintapäällikkö B2C

029 1800 058

juho.lahikainen@lumme-energia.fi

Anssi Hyytiäinen 2

Anssi Hyytiäinen

Tekninen myyntipäällikkö B2C

029 1800 058

anssi.hyytiainen@lumme-energia.fi

Sari Airaksinen 1

Sari Airaksinen

Energia-asiantuntija B2B / Keski-Suomi

044 778 2308

sari.airaksinen@lumme-energia.fi

Aapo Järvimäki 1

Aapo Järvimäki

Energia-asiantuntija B2B / Pohjois-Suomi

044 493 1285

aapo.jarvimaki@lumme-energia.fi

Jukka Leppänen 1

Jukka Leppänen

Energia-asiantuntija B2B / Etelä-Suomi

044 491 4614

jukka.leppanen@lumme-energia.fi

Asiakaskokemus ja brändi

Johanna Viskari

Johanna Viskari

Asiakaskokemusjohtaja

johanna.viskari@lumme-energia.fi

Minna Keinänen

Minna Keinänen

Viestinnän asiantuntija

minna.keinanen@lumme-energia.fi

Jenna Lehtimäki

Jenna Lehtimäki

Markkinoinnin asiantuntija (B2C)

jenna.lehtimaki@lumme-energia.fi

Sari Parkkinen

Sari Parkkinen

Markkinoinnin asiantuntija (B2B)

sari.parkkinen@lumme-energia.fi

Päivi Kousa

Päivi Kousa

Palvelu- ja kehityspäällikkö

paivi.kousa@lumme-energia.fi

Emmi Komulainen 1

Emmi Komulainen

Palveluasiantuntija

yritysmyynti@lumme-energia.fi

Jenna Leminen 3

Jenna Leminen

Palveluasiantuntija

yritysmyynti@lumme-energia.fi

Jaan Manninen

Jaan Manninen

Palveluasiantuntija

jaan.manninen@lumme-energia.fi

Konsta Rönty 3

Konsta Rönty

Palveluasiantuntija

yritysmyynti@lumme-energia.fi

Strategia, riskienhallinta ja vastuullisuus

Mikko Alftan

Mikko Alftan

Strategia- ja riskienhallintajohtaja

mikko.alftan@lumme-energia.fi

Kia Foudila

Kia Foudila

Harjoittelija, Vastuullisuus ja Compliance

kia.foudila@lumme-energia.fi

Katariina Koistinen

Katariina Koistinen

Vastuullisuusasiantuntija

katariina.koistinen@lumme-energia.fi

Henrik Veilamo

Henrik Veilamo

IT-harjoittelija

henrik.veilamo@lumme-energia.fi

HR

Anu Tuunanen

Anu Tuunanen

HR Business Partner

anu.tuunanen@sssoy.fi

Johtoryhmä

Mikko Alftan

Mikko Alftan

Strategia- ja riskienhallintajohtaja

040 560 1240

mikko.alftan@lumme-energia.fi

Janne Laine 2

Janne Laine

Liiketoimintajohtaja, yritysmyynti

040 838 0679

janne.laine@lumme-energia.fi

Mikko Luhtaniemi

Mikko Luhtaniemi

Liiketoimintajohtaja, aurinkopalvelut, sähköinen liikenne

044 027 4982

mikko.luhtaniemi@lumme-energia.fi

Niko Pehkonen

Niko Pehkonen

Liiketoimintajohtaja, kuluttajamyynti

044 541 3997

niko.pehkonen@lumme-energia.fi

Tiina Tahvonen 2

Tiina Tahvonen

Business controller

tiina.tahvonen@sssoy.fi