Lumme Energia Asiakaspalvelu

OmaLumme - Helppo itsepalvelu 24/7
OmaLumme-palvelussa voit seurata sähkönkulutustasi, tarkastella laskutushistoriaasi, siirtää sähkölaskusi eräpäivää, tehdä uuden sähkösopimuksen tai muuttoilmoituksen ja päivittää yhteystietosi.
 
OmaLumme-palveluun
Helppo itsepalvelu 24/7

OmaLumme-palvelussa voit seurata sähkönkulutustasi, tarkastella laskutushistoriaasi, siirtää sähkölaskusi eräpäivää, tehdä uuden sähkösopimuksen tai muuttoilmoituksen ja päivittää yhteystietosi.

Nopeimmin tavoitat meidät chatissa

Chatbottimme auttaa sinua kysymyksissäsi 24/7  ja siirtää sinut tarpeen mukaan palveluneuvojan kanssa tietosuojattuun keskusteluun. 

Lumme Energian palveluneuvojamme tavoitat chat-palvelun kautta arkisin klo 8.00-20.00 ja viikonloppuisin klo 10.00-18.00. 

Jätä viesti asiakaspalveluun 

Voit jättää viestin tai yhteydenottopyynnön asiakaspalveluumme myös verkkosivujemme lomakkeella. 

Muut yhteydenottotavat

Jos haluat lähettää meille sähköpostia tai ottaa yhteyttä puhelimitse, löydät yhteystiedot täältä:

Kun yrityksesi sähkönkulutus on yli 200 000 kWh vuodessa

Yrityspalvelumme on apunasi arkisin klo 8-18.
Tavoitat meidät puhelimitse 010 207 4830
(arkisin klo 8-18) tai sähköpostitse
yritysmyynti@lumme-energia.fi

Alle 200 000 kWh vuodessa sähköä kuluttavia yrityksiä palvelemme Lumme Energian asiakaspalvelussa ja OmaLumpeessa.

Laskut ja maksuneuvonta

OmaLumme-palvelussa hoidat laskuasiasi nopeasti ja ilman jonottamista juuri silloin kun sinulle sopii:

  • Katso avoimet ja maksetut laskusi
  • Vaihda laskun eräpäivää
  • Päivitä yhteystietosi

    OmaLumme-palveluun

Laskun maksamiseen ja myöhästyneisiin maksuihin liittyvissä asioissa sinua palvelee kumppanimme Ropo Capital: 

ropocapital.fi/asiakaspalvelu
ropo-online.fi
energia@ropocapital.fi

Puhelimitse: 09 2315 0462, arkisin klo 8-20 ja lauantaisin klo 10-15

Usein kysytyt kysymykset laskutuksesta: ropocapital.fi/ukk

Mikä Lumme-tiimi on?

Lumme-tiimi on Lumme Energian asiakasetuohjelma, jossa yritykset voivat maksuttomasti tarjota asiakasetuhintaisia tuotteita ja palveluja Lumme Energian asiakkaiden iloksi sekä hyödyksi.

Nämä tarjotut edut voivat olla alennuksia tai jopa veloituksettomia asiakkaillemme, ne voivat olla hyödynnettävissä rajoittamattomasti tai rajoitetusti. Etukohtaisilta esittelysivuilta löytyvät tarkemmat tiedot voimassa olevista eduista.

Mistä saan tietoa Lumme-tiimin eduista?

Asiakasetuohjelmaa, Lumme-tiimiä, kannattaa seurata säännöllisesti, koska kaikki ajankohtaiset edut löytyvät sieltä. Kerromme myös uusista Lumme-tiimin eduista asiakaslehdessämme Lumpeenlehdessä, sähköpostilla lähettävässä uutiskirjeessä ja somessa. Näin myös etuja tarjoavat yritykset  pääsevät laajempaan näkyvyyteen tuotteillaan ja palveluillaan.

Haluatko yrityksesi mukaan Lumme-tiimiin?

Haluatko tietää lisää yrityksesi hyödyistä Lumme-tiimissä? Lue täältä lisää!

Kun haluat yrityksesi mukaan Lumme-tiimiin tarjoamallasi edulla, ota yhteyttä!
Juha Parviainen
juha.parviainen@lumme-energia.fi

Toimitilamme

Palvelemme yritysasiakkaita, joiden sähkönkulutus on yli 200 000 kWh/vuosi, erikseen sovittuna ajankohtana myös Jyväskylän Ohjelmakaaressa, Mikkelin Prikaatinkadulla ja Tampereella Pirkkalan Magnumissa.

Varaa aika tapaamiselle ottamalla yhteyttä palvelulinjaamme p. 010 207 4830 (ma-pe klo 8-18) tai sähköpostitse: yritysmyynti@lumme-energia.fi

Jyväskylä

Ohjelmakaari 10
40500 Jyväskylä

 

Mikkeli

Prikaatinkatu 3 A
50100 Mikkeli

Tampere

Autokeskuksentie 16
33960 Pirkkala

Laskutustietomme

Pyydämme ensisijaisesti lähettämään laskut sähköisesti.

Operaattorimme välittäjän tunnus on BAWCFI22 (Basware). Koko osoite sarjanumeroineen (Y-tunnus) pitää olla laskulla. Jos osoitteessa ei ole sarjanumeroa, laskua ei käsitellä, vaan se palautetaan postitse lähettäjälle.

Lisätietoja verkkolaskun lähettämisestä saat tarvittaessa sähköpostiosoitteesta tuki@azets.com.

Lumme Energia (Y-tunnus 2839885-8) ja Loiste Sähkönmyynti (Y-tunnus 2038931-6) ovat sulautuneet. Toimimme nimellä Lumme Energia ja Y-tunnuksemme on 2038931-6.

Lumme Energia Oy:n y-tunnus ja sähköisen laskutuksen tiedot  
Y-tunnus: 2038931-6
Verkkolaskuosoite: 003720389316
Paperilaskut: 2038931-6, PL 8, 80020 Kollektor Scan
Sähköpostilaskut: invoices-2038931-6@kollektorinvoice.com

Yhteystiedot kumppaneille ja palveluntarjoajille

Kuluttaja-asiakkaat

mika_ahola

Mika Ahola

Liiketoimintajohtaja, kuluttajamyynti

Puh. 010 207 4844

mika.ahola@lumme-energia.fi

Joanna Ahlberg

Joanna Ahlberg

Sähköisten palveluiden asiantuntija

Puh. 010 207 4810

joanna.ahlberg@lumme-energia.fi

Aurinkosähköjärjestelmät ja sähköisen liikenteen palvelut

joonas_kinnunen

Joonas Kinnunen

Liiketoimintapäällikkö

Puh. 010 207 4811

joonas.kinnunen@lumme-energia.fi

sauli_kuparinen

Sauli Kuparinen

Tekninen myyntipäällikkö

Puh. 010 207 4815

sauli.kuparinen@lumme-energia.fi

Yritysmyynti ja sähkön hankinta

Janne-Laine-web

Janne Laine

Liiketoimintajohtaja, yritysmyynti

Puh. 010 207 4817

janne.laine@lumme-energia.fi

jukka_melonen

Jukka Melonen

Avainasiakaspäällikkö

Puh. 010 207 4823

jukka.melonen@lumme-energia.fi

Juha-Parviainen

Juha Parviainen

Avainasiakas- ja kehityspäällikkö

Puh. 010 207 4852

juha.parviainen@lumme-energia.fi

anni_sundberg

Anni Sundberg

Yritysmyynnin asiantuntija

Puh. 010 207 4834

anni.sundberg@lumme-energia.fi

kuivalainen_mauri-500

Mauri Kuivalainen

Salkunhoitaja

Puh. 010 207 4843

mauri.kuivalainen@lumme-energia.fi

Markkinointi

Henriikka Auvinen

Digipalveluasiantuntija

Puh. 010 207 4816

henriikka.auvinen@lumme-energia.fi

Jaana Kettunen

Jaana Kettunen

Viestinnän asiantuntija

Puh. 010 207 4832

jaana.kettunen@lumme-energia.fi

jenna_lehtimaki – kopio

Jenna Lehtimäki

Markkinointisuunnittelija (B2C)

Puh. 010 207 4819

jenna.lehtimaki@lumme-energia.fi

sari_parkkinen

Sari Parkkinen

Markkinointisuunnittelija (B2B)

Puh. 010 207 4827

sari.parkkinen@lumme-energia.fi

Tietohallinto

Minna Heinikainen 500x500

Minna Heinikainen

Järjestelmäasiantuntija

Puh. 010 207 4803

minna.heinikainen@lumme-energia.fi

Tanja Hämäläinen web

Tanja Hämäläinen

Palveluasiantuntija

Puh. 010 207 4806

tanja.hamalainen@lumme-energia.fi

Paivi_Kousa

Päivi Kousa

Kehityspäällikkö

Puh. 010 207 4814

paivi.kousa@lumme-energia.fi

Hanna-Lehtinen-omakuva-hymyilevä-yhteystiedot

Hanna Lehtinen

Järjestelmäasiantuntija

Puh. 010 207 4847

hanna.lehtinen@lumme-energia.fi

Mikko Luhtaniemi

Mikko Luhtaniemi

Kehitys- ja asiakaspalvelupäällikkö

Puh. 010 207 4982

mikko.luhtaniemi@lumme-energia.fi

Aki_Martikainen_web

Aki Martikainen

Kehityspäällikkö, digitaaliset palvelut

Puh. 010 207 4839

aki.martikainen@lumme-energia.fi

Riina_Torne1

Riina Törne

Järjestelmäasiantuntija

Puh. 010 207 4845

riina.torne@lumme-energia.fi

Johtoryhmä

mika_ahola

Mika Ahola

Liiketoimintajohtaja, kuluttajamyynti

Puh. 010 207 4844

mika.ahola@lumme-energia.fi

Janne-Laine-web

Janne Laine

Liiketoimintajohtaja, yritysmyynti

Puh. 010 207 4817

janne.laine@lumme-energia.fi